Home : About Us : Our Leadership : VADM Eugene H. Black III

VADM Eugene "Gene" H. Black III

Commander, U.S. 6th Fleet
Commander, Naval Striking and Support Forces NATO
Deputy Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa
Joint Force Maritime Component Commander Europe



A New Jersey native, Vice Adm. Black is a 1986 graduate of the U.S. Naval Academy, earning a Bachelor of Science in Political Science and later a Master of Science in Management from the Naval Postgraduate School in Monterey, California.

At sea, he served as commanding officer of USS Leyte Gulf (CG 55) from January 2010 until November 2011. While in command, Leyte Gulf deployed to the Arabian Gulf and North Arabian Sea.

Black commanded USS Mason (DDG 87) from May 2004 until January 2006, also deployed to the Arabian Gulf.

Black’s other sea duty assignments include executive officer on USS Ramage (DDG 61), weapons officer and combat systems officer on board USS Normandy (CG 60), fire control officer on USS Leyte Gulf (CG 55), combat information center officer and damage control assistant on board USS Gallery (FFG 26) and the staff of the Commander, South Atlantic Force, U.S. Atlantic Fleet.

Black’s shore duty assignments include director, Surface Warfare Officer Distribution, Navy Personnel Command, Millington, Tennessee; Future Ships branch head, Surface Warfare Directorate (N86) on the staff of the Chief of Naval Operations; and Afghanistan/Pakistan Politico-Military Policy branch head, Joint Staff, Strategic Plans and Policy (J5), in Washington, D.C. Other assignments include Commander Detailer, Navy Personnel Command and Surface Warfare Officer School department head instructor, Newport, Rhode Island.

For his first flag officer assignment, he served as deputy commander, U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet, Manama, Bahrain from June 2015 until July 2017. Following this assignment, he commanded Carrier Strike Group Eight from September 2017 to April 2019. He served as the director, Surface Warfare Division, N96, Office of the Chief of Naval Operations in Washington, D.C. from May 2019 to May 2020.

Vice Adm. Black assumed duties as commander, U.S. SIXTH Fleet, Naval Striking and Support Forces NATO; deputy commander, U.S. Naval Forces Europe; deputy commander U.S. Naval Forces Africa; and Joint Force Maritime Component Commander in June 2020.

News